KOMUNIKAT

 Zakończył się I Ogólnopolski Konkurs dla Osób Pozbawionych Wolności „ Od Środka” – 2019, zorganizowany w ramach wdrażanego programu „Interwencja i Wsparcie w Prawidłowym Powrocie do Społeczeństwa Osób Skazanych”.  W sumie, w Konkursie wzięło udział 112. skazanych, osadzonych w różnych zakładach na terenie całego kraju. Jest to tym istotniejsze, że temat Konkursu był bardzo trudny i wymagający od skazanych wewnętrznego zaangażowania. „Co byś powiedział człowiekowi, którego kiedyś skrzywdziłeś?” – na to pytanie odpowiedzieli sprawcy zabójstw, wypadków samochodowych pod wpływem alkoholu, rozbojów, przestępstw przeciwko seksualności, wreszcie skazanych za przestępstwa pospolite.

- Większość prac było bardzo osobistych. Niektórzy uczestnicy po raz pierwszy mogli wyartykułować słowo „przepraszam” – podsumowuje Izabela Jarczewska, przedstawiciel Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska „Pro Civium” w Poznaniu, organizator Konkursu. – Ci ludzie nierzadko popełnili straszne czyny. Czasami nieodwracalne w skutkach. Ten Konkurs pozwala trochę oddemonizować ich człowieczeństwo, bo to przecież nie człowiek, a jego czyn podlegać powinien potępieniu. Ci ludzie kiedyś przecież wrócą do społeczeństwa, zamieszkają wśród nas. Może warto dać im drugą szansę, społecznie zaufać i nie stygmatyzować?

 W jury Konkursu znaleźli się przedstawiciele „Pro Civium” i Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” – patrona honorowego imprezy oraz reprezentanci sponsora głównego nagród - Spółki Comfort Med+.

Konkurs przeprowadzono za wiedzą Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

6 maja 2019 nastąpi ogłoszenie wyników.